Letný rómsky tábor 2019 | 3. deň

Osobné svedectvo animátora

Hovorí sa, že milovať druhých vieme len natoľko, ako milujeme seba samých. Myslím, že je na tom veľký kus pravdy, nie nadarmo sa aj v prikázaní lásky hovorí – „miluj blížneho ako SEBA SAMÉHO“. Byť si vedomí svojich kvalít a hodnoty nie je vecou pýchy, práve naopak, ťažšie nám pýcha zastrie zrak, keď sa vidíme pravdivo.

Prečo to hovorím? Lebo tábor v Lomničke vám veľa o sebe napovie, otvorí vám zrak… A okrem toho aj tretí deň, ktorý mám zdokumentovať, bol práve o vzťahu k sebe samému. Rómovia majú jednu celkom typickú vlastnosť – nepoznajú svoju hodnotu. Keď sa ich spýtate, čo im naozaj ide, v čom sú dobrí, majú problém povedať aj jednu vec. A dievčatá? Hodnotia seba podľa vzťahov s chlapcami. My sme sa rozhodli im takto v strede tábora ukázať, že Pán Boh nám dal veľkú hodnotu, vložil do nás veľa talentov a má nás rád takých, akých sme, presne takých nás chcel mať. Harmonogram tábora bol rovnaký ako v predchádzajúcich dňoch, ktoré už opísali Mirka a Katka, tak to preskočím 🙂 Dejovo sme sa dostali ďalej v putovaní Popolvára (resp. Granka), ktorý spolu s bratmi hľadá svoju nevestu. Granko spolu s bratmi prídu k lesu, ktorý stráži kúzelná víla. Tá ich môže pustiť iba ak zodpovedajú hádanku. Podarí sa to len bystrému Grankovi, hoci sa Nesquik aj Chocapic nad neho povyšujú. Je tak už len kúsok od nájdenia svojej nevesty. Doobeda sme deťom ponúkli stanovištia s rôznymi talentovými aktivitami – od futbalu, cez akrobaciu, kreslenie, zdobenie, tanec, spev až po divadlo. Tak mohli deti objaviť, čo im skutočne ide. Odznelo tiež krátke slovko o vzťahu k sebe samému: http://www.otcenas.sk/pribehy/eva-a-jablko/.

Poobede si deti mali v skupinách nacvičiť vlastné vystúpenie podľa aktivity, ktorá im najviac išla. Nacvičovali krátke spevácke vystúpenie (v doprovode gitary a kachonu) , spoločný tanec, futbalové žonglovanie, maľovali obrazy, cvičili vystúpenie  s hulahup-mi, mladí odtiaľto pripravili aj divadlo o zmŕtvychvstaní. Videli sme radosť v ich očiach, keď objavovali, čo všetko im ide. A záver? Pripravili sme show v štýle Česko-Slovensko má talent, na Lomničkovský spôsob. Nezabudli sme ani na moderátora a porotu. A potlesk po každom vystúpení nebol len na silu, vystúpenia boli naozaj prepracované.

Na záver dňa som veľmi povzbudení tým, čo všetko drieme v deťoch z Lomničky. Ostáva to len prebudiť a naštartovať ich správnym smerom. To samozrejme nestojí len na nás, môžeme však nepatrne priložiť ruku k dielu. A že to vôbec nemusí vyjsť? To je v Pánových rukách. A Pán sa stará….. pršať začalo až po záverečnom vystúpení 🙂

Martin „Fedy“ Fedorko

Chceš nás podporiť?

Systém dlhodobého darcovstva na Trnávke.