Ako prebiehalo testovanie na Trnávke?

Do celoplošného testovania sa zapojili aj dobrovoľníci zo Saleziánskeho diela na Trnávke. V jeho priestoroch sa nachádzali dokonca dve odberné miesta, jedno v areáli Rodinného centra Mamy Margity a druhé na dvore oratória. Saleziáni oslovili viacerých mladých, či by boli ochotní počas víkendu pomôcť so zabezpečením priestoru a čo najväčšieho komfortu, či už pre zdravotníkov a dobrovoľníkov, ale aj pre ľudí, ktorí sa prídu dať otestovať. Nezaváhali sme a viacerí z nás túto ponuku priali. Prípravy sme začali už v piatok večer, keď sme sa prvýkrat stretli s vojakmi, ktorí mali mať na starosti odberné miesta, skontrolovali sme potrebný materiál a pripravili priestor na vytvorenie koridorov. S veľkým prekvapením sme zistili, že na odberné miesto v oratku chýba celý tím zdravotníkov a je možné, že sa vôbec neotvorí. Preto sme spojili sily a ešte v ten večer sme vyskladali celý tím z ľudí, ktorí chodia do nášho spoločenstva.

V sobotu o 5:30 sme sa všetci (vojak, policajt, dobrovoľníci, zdravotníci, adrministratívni pracovníci) stretli v oratku. Ranný rozbeh bol mierne chaotický a náročný, keďže nám chýbali zapisovacie hárky a jedna zdravotníčka prišla neskôr (mala totiž nočnú službu), ale všetko sme zvládli a okolo 7:15 sme začali testovať čakajúcich ľudí. Niektorí si na začiatku v rade postáli aj takmer 3 hodiny, ale nikto sa nesťažoval, vládla dobrá nálada, ľudia ochotne púšťali pred seba mamičky alebo ľudí, ktorí nevládali tak dlho čakať. Dobrovoľníci z radov animátorov, ale aj viacerí saleziáni, chodili pomedzi ľudí, odpovedali na otázky a pomáhali so všetkým, čo bolo treba. Podobná nálada vládla aj v druhom odbernom mieste. Ľuďom sme sa snažili spríjemniť čakanie hudbou, ale aj odkazmi na zaujímavé články, videá či podcasty. V sobotu sme sa takmer nezastavili od rána až do večera a spolu na oboch odberných miestach sa podarilo otestovať 2100 ľudí.

Nedeľná vstávanie bolo náročné, ale poháňala nás myšlienka, že to robíme pre dobrú vec. Tímy na oboch odberných miestach už boli zohrané a vládla tam dobrá nálada. Účasť však bola výrazne nižšia ako v sobotu, spolu sme otestovali len niečo vyše 500 ľudí. To však nebránilo tomu, aby sme sa v rámci možností cítili príjemne a vytvárali pohodovú atmosféru. Na konci dňa ďakovaniu nebolo konca-kraja, spoločne sme si vyhodnotili celý priebeh, aj sme sa zasmiali na úsmevných príhodách. Tento víkend bol náročný, či už psychicky alebo aj fyzicky, ale rozhodne to bola dobrá skúsenosť. Zažili sme, ako hovorí náš salezián Stano, že Slovensko je oveľa krajšie, ako to hejterské na sociálnych sieťach. Videli sme, že ľudia sú vďační, priali nám pekný deň, želali veľa síl, viacerí doniesli koláče. A môj osobný rešpekt a  obdiv k zdravotníkom vzrástol v okamihu, keď som si na seba obliekla ochranný oblek, rukavice, štít a všetko, čo k tomu patrí. Ja som v tom musela vydržať len dva dni, ale mnohí lekári, zdravotné sestry či záchranári takto fungujú týždne či mesiace a sú pritom milí a majú profesionálny prístup. Takže naozaj klobúk dole a veľké ďakujeme!

Chceš nás podporiť?

Systém dlhodobého darcovstva na Trnávke.