Diskusie na aktuálne témy

Té – my

Už tretí rok každý prvý štvrtok v mesiaci organizujeme v priestoroch nášho oratória diskusie na rozličné zaujímavé a aktuálne témy. Snažíme sa zameriavať na rôznorodé oblasti od politiky, cez angažovanosť, Cirkev až po životné príbehy a osobné skúsenosti.

Pri vzniku tejto aktivity sme sa riadili štýlom výchovy dona Bosca, aby jeho chlapci boli „dobrí kresťania a statoční občania“. Myslíme si, že obzvlášť v tejto dobe je dôležité zajímať sa o život okolo nás a nezatvárať sa len do svojej „bubliny“, ale aktívne sa angažovať aj mimo kresťanského prostredia. Veríme, že aj tieto diskusie prinášajú našim mladým podnety na zamyslenie a aktivitu aj v iných sférach a komunitách ako je naše oratko.

Na tejto stránke sa nachádza archív jednotlivých diskusií. Nájdete tu informácie, aké boli témy, kto boli hostia a kedy sa diskusie konali. Tiež sa tu budú nachádzať záznamy, ak sú dostupné. Niektoré diskusie sú dostupné aj vo forme podcastov v aplikácii Spotify.

8.  4. 2021

Potrebuje ťa klíma?

Klimatické zmeny sú pre dnešnú spoločnosť ozaj „horúcou témou“, obrazne, aj doslovne. O klíme sa veľa diskutuje, ale častokrát nevieme, čo to vlastne klimatická zmena je, prečo by sme sa mali zaujímať o životné prostredie a aké následky môže mať, ak sa včas nezastavíme a niečo nezmeníme.

Je klimatická zmena skutočná? Môže niečo zmeniť jednotlivec? Čo s ľuďmi, ktorí tvrdia, že globálne otepľovanie je výmysel?

Hostia:
Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD., meteorológ a klimatológ,  vedecký pracovník a profesor na FMFI UK
PhD. Mgr. Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky denníka SME, novinár, spisovateľ a jeden zo signatárov petície #klímaťapotrebuje
Lujza Reová – moderátor

11. 3. 2021

Čo sa skrýva za novinárskou prácou?

Každý z nás je denne vystavovaný množstvu informácií, často to ani nestíhame sledovať. Niekedy sa nám zdá, že novinári preháňajú alebo naopak, že venujú niektorým témam málo priestoru. Novinárska práca je však omnoho rozmanitejšia a komplikovanejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a obzvlášť v súčasnej dobe.

Rozhodli sme sa, že sa na toto povola pozrieme bližšie. Čo všetko patrí do náplne práce novinára? Musí byť vždy objektívny? Existujú nejaké pravidlá, ktorými sa novinári riadia? Tykajú si s politikmi? Odkiaľ získavajú informácie?

Hostia:
Vladimír Šnídl, novinár z Denníka N, venuje sa dezinformáciám
Daniela Sitárová – moderátor

11. 2. 2021

Nielen saleziáni chodia na misie

Misie… keď sa povie toto slovo, mnohí z nás si vybavia deti v Afrike a nadšených kňazov, ktorí im nezištne venujú svoj čas. No misie nie sú len v Afrike a nevenujú sa im iba kňazi. Venovať svoj čas pre druhých ľudí z rozličných kultúr je možné naozaj v každom kúte sveta. Človek nemusí byť kňaz alebo zasvätená osoba, aby mohol pomáhať v zahraničí.

Naozaj sú misie iba v rozvojových krajinách? Čo všetko robia misionári? Je to v súčasnosti stále dôležité povolanie? Ako sa ľudia pripravujú na to, keď idú do inej krajiny pomáhať druhým? Bývajú misionári v stanoch alebo chatrčiach?

Hostia:
Benjamín Kosnáč, kňaz venujúci sa anglicky hovoriacej komunite v Bratislave, pôsobil dlhé roky v Detroite medzi americkými Slovákmi
Zuzana Ulman, vyštudovaná lekárka, pôsobí v organizácii STEP-IN v Iraku
Romana Kucejová, vyštudovala misiológiu, bola na misiách v Južnej Amerike a Afrike
Viktor Kucej – moderátor

14. 1. 2021

Zažívame pandémiu duševných porúch?

Aktuálna situácia pre nikoho nie je ľahká. Viac ako inokedy by sme si mali nájsť čas aj na seba a dbať na svoje zdravie, nielen fyzické, ale aj psychické. Práve duševné zdravie je často zľahčované, aj keď človek cíti, že niečo nie je v poriadku, hanbí sa vyhľadať pomoc alebo sa niekomu zveriť so svojím problémom.

Prečo si nevieme priznať, že je toho na nás veľa? Ako vyhľadať pomoc? Prečo sú duševné poruchy ešte stále vnímané ako stigma? Ako sa žije s psychiatrickou diagnózou? Naozaj u psychológa pacienti ležia na gauči?

Hostia:
Marek Madro, psychológ, zakladateľ internetovej poradne IPčko.sk
Alexandra Fádliková, psychoterapeutka venujúca sa poradenstvu
Martin Fedorko, ktorý porozprával o tom, aké to je, žiť s duševnou poruchou
Daniela Sitárová – moderátor

10. 12. 2020

Vianoce ako ich nepoznáme

Vianoce sú už za rohom, vonku je skoro tma, všade vidíme vianočnú výzdobu a svetielka, v obchodoch hrajú vianočné pesničky… Ale sú Vianoce iba takéto? Myslíme si, že už nás na tomto sviatočnom období nemôže nič prekvapiť?

Spoločne s našimi hosťami sa budeme rozprávať o Vianociach a o rozličných podobách, ktoré môžu mať. Aké to je byť počas Vianoc „v službe“? Alebo ich tráviť bez rodiny a ešte k tomu v inej krajine? A čo tí ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť darčeky?

Hostia:
Stanislav Hurbanič, salezián
Martin Janočko, mladý otec rodiny žijúci vo Fínsku
Karol Vlasák, zamestnanec Slovenskej katolíckej charity
Natália Juráková – moderátor

12. 11. 2020

Remeslo v 21. storočí

Po dlhšej letnej prestávke sa diskusné večery Té—my opäť vracajú. Aj napriek tomu, že sa nemôžeme stretnúť všetci spolu naživo, pripravujeme pre vás diskusiu v online formáte v spolupráci s Oratkom online.

Čoraz častejšie môžeme v našom okolí stretnúť ľudí, ktorí sa rozhodli, že sa budú venovať „vlastnej výrobe“, rozličným remeslám či záľubám a tak si zarábať na živobytie. Je to však v 21. storočí možné? Má remeslo skutočne zlaté dno? Aké prekážky musí človek prekonať, keď chce začať „žiť z remesla“?

Hostia:
Juraj Maco, vyučený keramikár, vlastní keramickú dielňu
Zuzana Hamarová, umelkyňa, spoluzakladateľka Atelieru tvor.ba
Michal Bažalík, vinár
Matej Babík – moderátor

2. 4. 2020

Slováci v zahraničí …a koronavírus?

Po dlhšej (trochu vynútenej) prestávke sa Té—my vrátili späť. Pripravili sme si pre vás diskusiu so zaujímavými hosťami, tentokrát v trochu odlišnom formáte, keďže nie je možné stretnúť sa naživo. V spolupráci s Oratko online sme všetkých pozvali do Čajovne live, v rámci ktorej sa uskutočnila táto diskusia.

Zaujíma vás, aký je život bežných ľudí v rozličných krajinách počas tohto obdobia? Čo robia Slováci v zahraničí, ktorí sa nemohli alebo nechceli vrátiť? A ak sa vrátili, ako prebiehala cesta na Slovensko? Spoločne sme zistiťovali odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky.

Hostia:
Martina Babíková, terénna pracovníčka v Iraku, pôsobí v organizácii STEP-IN
Lujza Reová, študentka, ktorá sa vrátila zo študijného pobytu v USA
Jozef Peržeľ, salezián študujúci v Taliansku, v Turíne
Martin Žák a Daniela Sitárová – moderátori

13. 2. 2020

Ako budovať lepšie Slovensko?

Parlamentné voľby sú za rohom a je len na nás, koho si zvolíme a kto bude rozhodovať o osude našej krajiny najbližšie 4 roky. Preto sme sa rozhodli pozvať zaujímavých ľudí, ktorí sa dlhodobo venujú rozličným kľúčovým oblastiam, ako napríklad školstvo, zdravotníctvo či ekológia, aby nám pomohli odpovedať na otázky, ako to vlastne s našou krajinou vyzerá a či máme nádej na svetlejšiu budúcnosť.

Čo je to stratifikácia nemocníc? Prečo naše deti doshujú dlhodobo horšie výsledky v testovaniach vedomostí, ako deti z okolitých štátov? Ako by mal vyzerať zákon, ktorý naozaj rieši oblasť ekológie? Aké kroky je potrebné podniknúť, aby sa zmenšili rozdiely medzi jednotlivými regiónmi Slovenska? Môže byť Slovensko „druhé Švajčiarsko“?

Hostia:
Michal Horváth, bývalý učiteľ, lektor pre kariérové poradenstvo a kariérovú výchovu na školách
Zuzana Hamarová, učiteľka
Michal Stanak, bioetik
Boglárka Ivanega, venuje sa spoločensky zodpovednému podnikaniu
Matej Bílik – moderátor

5. 12. 2019

Slovenské príbehy písané cudzincami

Aj napriek tomu, že sa Slovensko na prvý pohľad nemusí javiť ako najatraktívnejšia krajina na život, mnohí cudzinci si ju zamilovali. Niektorí prišli za prácou, niektorí utiekli pred nebezpečenstvom v ich domovských krajinách a iných sem priviala celoživotná láska. Čo však títo naši “zahraniční” majú spoločné je, že na Slovensku sú radi, rozhodne to pre nich nie je čierna diera a zároveň si nesmierne vážia, že tu môžu byť .

Prečo práve Slovensko? Ako sme ich “privítali”? Čo im na Slovensku vyrazilo dych? Zmenili sme sa my Slováci, my Slovensko od doby, keď sa sem nasťahovali a načo si stále nevedia zvyknúť? Toto je len zopár otázok, ktoré sa našich ctených hostí budeme pýtať.

Hostia:
Salma Al Henami, Yemen, momentálne býva v Bratislave, kde aj študuje na bilinguálnom gymnáziu.
Tetiana Maliuchenko, Ukrajina, je na Slovensku už 6.rok a pracuje ako zdravotná sestra na detskom ORL v Bratislave.
Goerge Mercury, z polovice Grék a z polovice Albánec má 24 rokov a študuje na BISLA (Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií).
Marghani Ahmad pochádza zo Sudánu a momentálne sa pripravuje na štúdium v Bratislave.
Martina Babíková – moderátor

7. 11. 2019

Aký bol November ’89?

Tento rok si budeme pripomínať 30. výročie Nežnej revolúcie a preto sa budeme s našimi hosťami rozprávať práve o tom, aký bol November ´89. Čo ľudia počas týchto novembrových dní prežívali? Mali strach, alebo nádej? Akú zmenu toto „štrnganie kľúčmi na námestiach“ prinieslo? A vidíme tu nejakú paralelu s pochodmi Za slušné Slovensko?

Hostia:
Ján Volko st., študent počas revolúcie
Hana Zemanová, bola počas revolúcie tajomníčkou Mestskej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Bratislave
Filip Vagač, jeden zo študentských lídrov revolúcie
Katarína Morávková – moderátor

10. 5. 2019

Za hranicami západnej civilizácie

Už teraz sa tešíme na nášho májového hosťa, Pavla Kosnáča. Študoval religionistiku v Bratislave a v Oxforde, precestoval nebezpečné miesta a vojnové zóny po celom svete. Zažil zblízka vojnu proti Islamskému štátu, viackrát bol v Sýrii, Iraku a Kurdistane. Študoval sekty a polomilitantné organizácie na Slovensku aj vo svete. Príde nám porozprávať o tom,  ako to tam  naozaj vyzerá a či je to, čo vidíme v médiach o konfliktných zónach, naozaj realita.

Hostia:
Pavol Kosnáč
Jaro Varchola – moderátor

4. 4. 2019

Čo je realita? Veda vs. filozofia

Našim štvrtkovým hosťom bude Jaro Varchola, s ktorým sa budeme  rozprávať o tom, čo vlastne realita je. Akú úlohu tu zohráva veda a akú filozofia? Môže vo vesmíre riadenom fyzikálnymi zákonmi existovať slobodná vôľa? Dobro a zlo? Či azda môže existovať nekonečne veľa paralelných svetov?

Hostia:
Jaro Varchola, študoval biofyziku a tiež filozofiu vedy, v Košiciach, vo Švajčiarsku a na Oxforde. Založil unikátne stredoškolské vzdelávacie programy, v súčasnosti učí na Univerzite Komenského a venuje sa výskumu vedomia, mozgu a umelej inteligencie.
Cyril Slíž – moderátor

7. 3. 2019

Prečo (ne)pomáhať?

Veľa ľudí začína pomáhať preto, lebo sa cítia zbytoční a chcú robiť niečo prospešné. Ale pomoc nie je efektívna, lebo čakajú, že ich iní budú za to obdivovať. Aké sú paradoxy pomoci? Má finančná pomoc vôbec zmysel? Posielať alebo neposielať oblečenie? A ako sa rozhodovať v rizikových situáciách, kedy síce chceme pomáhať podľa našich predstáv, ale všetko ide inak? No a na záver, aký vplyv na pomoc má politika?

Hostia:
Mária Sliacka, bývalá plavkyňa, odišla z biznisu ako dobrovoľníčka do Kene, odvtedy pracovala pre viaceré mimovládne rozvojové organizácie v krajinách ako Keňa, Južný Sudán, Gruzínsko, Afganistan, Haiti, Bosna a Harcegovina Turecko/Sýria, Ukrajina.
Matej Bojňanský, bývalý hokejista HK Nitra. Dlhodobo žil v Anglicku. Po návrate na Slovensko sa zaujíma o politické dianie a veci verejné. Je členom komisie pre legislatívu, štrukturálne fondy
a spoluprácu s podnikateľskými subjektami v obci Zbehy.
Katarína Morávková – moderátor

7. 2. 2019

Študovať? A ak áno, tak doma alebo skôr v zahraničí?

Rozmýšľaš ty, alebo chcete vy, rodičia poslať vaše dieťa študovať do zahraničia? Vieš aké máte možnosti, nie len na Slovensku ale aj v zahraničí? Je titul ako titul, alebo je to fakt taký rozdiel? A čo ak ty, respektíve vaše dieťa nemá absolútne záujem o štúdium na akejkoľvek vysokej škole, alebo uvažuje o tzv. „gap year“? Je VŠ fakt taká potrebná?

Príďte s nami diskutovať, ale zároveň si aj vypočuť zaujímavé „životné príbehy“ nielen študentov!

Hostia:
Bálint Lovász, predseda ŠRVŠ SR
Matej Babík, študoval ekonómiu, master vo Švédsku
Nikola Gajdošová, angažovaná mladá žena, Investigatívne centrum Jána Kuciaka
Lucia Krčméryová – moderátor, lekárka, študovala na LF UK a v KAN

6. 12. 2018

8-čkové roky (1968 – 2018)

Tentokrát budeme spoločne debatovať na tému “8-čkových rokov”. O ktorých rokoch vlastne hovoríme? Prečo boli tieto roky (1918-2018) také významné? Aké významné udalosti sa udiali práve počas týchto „osmičkových rokov“? 100 rokov našej cesty za demokraciou za nami. Kam sme sa posunuli a kde sa na tejto ceste nachádzame práve teraz? Bol rok 2018 prelomový?

Hostia:
Ivan Giač, bývalý riaditeľ Divadla SNP v Martine
Tomáš Klubert, historik ÚPN
Juraj Šeliga, organizátor zhromaždení Za Slušné Slovensko
Gabriela Kajtárová – moderátorka, redaktorka Televíznych novín TV Markíza

1. 11. 2018

Pápež František, moderná cirkev?

Kto je vlastne Jorge Maria Bergolio? A je pápež František naozaj taký progresívny liberál ako ho vykresľujú média? Čomu vďačí za tak dobré renomé aj u neveriacich?

Hostia:
Štefan Turanský, salezián, pôsobil dlhé roky v Ríme, bol provinciálom slovenských saleziánov
Juraj Šust, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa
Michal Žák – moderátor

4. 10. 2018

Komunálne voľby a angažovanosť v komunite

Ak vás zaujíma čo to vlastne znamená komunál, či je jedno volebné obdobie dostatočný čas na zmenu alebo prečo je dôležité zaujímať sa o politiku na miestnej úrovni nenechajte si ujsť našu prvú diskusiu na tému “Komunálne voľby a angažovanosť v komunite”.

Hostia:
Andrej Leitner, kandidát na mestského poslanca v BB
Zuzana Maturkaničová, dlhoročná zamestnankyňa MÚ Ružinov
Peter Turlík, bývalý poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Ružinov
Daniela Sitárová – moderátor

13. 6. 2018

Ako čeliť bludom konšpiračných teórií a hoaxov?

Pripravuje Soros na Slovensku prevrat? Sme obeťami farmaceutickej mafie a taja nám liek na rakovinu? Spôsobuje povinné očkovanie detskú obrnu a je Zem&Vek dôveryhodný zdroj informácií? Naučme sa odhaľovať konšpiračné teórie už na najbližšej diskusii.

Hostia:
Peter Jančarík, PR agentúra Seesame
Filip Struhárik, novinár z Denníka N

5. 4. 2018

Angažovanosť (aj nás mladých) vo verejnom živote

Naša krajina zažíva najbúrlivejšie obdobie od čias Nežnej revolúcie, ktorú si my pamätáme len z knižiek, ale za to naši rodičia a starí rodičia ju majú živo pred očami ešte dnes. Im sa vtedy podarilo vybojovať veľa. Veľmi veľa. Nám sa tiež toho nepodarilo málo. Avšak možno by sa nám podarilo vybojovať ešte viac. Možno, keby sme v takomto počte išli do ulíc už skôr, keby sme sa zaujímali o dianie v našej krajine skôr, keby sme vyšli z pohodlia našej lenivosti skôr, tak … Avšak, nehádžme (zatiaľ) „flintu do žita”. Nejedny voľby máme pred sebou, nejednu možnosť sa angažovať aj vo veciach verejných máme tiež.

Hostia:
Jana Matejíčková, dlhoročná novinárka, dobrovoľníčka
Matej Bílik, Inštitút pre aktívne občianstvo
Petra Nagyová, angažovaná dobrovoľníčka
Ján Predáč – moderátor

1. 3. 2018

Čo znamená byť ženou/mužom v 20,30,40,50-tke?

V dnešnej dobe sa nám môže zdať, že stereotypy o mužských a ženských (sociálnych roliach) sa začínajú zunovať, prelínať a meniť sa. Ako vnímajú súčasné sociálne role; aké sú v nich rozdiely v porovnaní s “minulosťou”; ako sú tieto role ovplyvnené našimi hodnotami a kúsok osobného príbehu vám prídu porozprávať naši hostia.

Hostia:
Barbora Lichtmanová
Lucia Bujnová
Peter Michalík
Martin Noskovič
Cyril Slíž – moderátor

1. 2. 2018

Trendy dnešnej doby a pohľad kresťana na ne

Sviatok sv. Valentína – tvorcu láskyplného mesiaca február – nikomu nevadí. Halloween alebo tohtoročná piešťanská novinka v podobe Pochodu čertov dvíha adrenalín nejednému kresťanovi/katolíkovi. Reči o tom, že tetovania nosili iba väzni a piercing sa už nenosí, vyznieva tak veľmi staromódne. Mladí majú rôzne pohľady na tieto trendy a Cirkev na(ne)šťastie tiež. Sú tieto “novodobé” trendy symbolom väčšej slobody alebo úpadku? Si viac konzervatívny alebo liberálny? Alebo to nijako neúvisí? A čo má s týmito trendami spoločné fakt, že si veriaci?

Príď sa zapojiť do našej vášnivej, februárovej diskusie a neboj sa prísť aj s tetovaním, alebo keď si počas Haloween-ovej noci vyhral cenu najlepšej smrtky. Poviem ti, že aj jeden z našich hostí má tetovanie 😮 a možno bol aj na Pochode čertov. Kto vie.

Hostia:
Zuzana Schusterová
Radovan Rumanovič
Tomáš Steinhubel
Katarína Morávková – moderátor

2. 11. 2017

Načo nám je župa(n)? : Malá diskusia o veľkých veciach

Kto je to vlastne ten župan ? Voliť, či nevoliť a prečo? Má to pre mňa nejaký zmysel? Čo tým môžem zmeniť? Tieto a mnoho ďalších otázok vybehne nejednému na myseľ v súvislosti s nadchádzajúcimi župnými voľbami. Prídu nám na ne zodpovedať viaceré osobnosti z našich oratkovských kruhov.

Hostia:
Tibor Reimer, kňaz – salezián
Martin Lančarič, podnikateľ
Ondrej Székely, učiteľ, dobrovoľník
Anička Lacková, študentka KAN

Chceš nás podporiť?

Systém dlhodobého darcovstva na Trnávke.