Diskusie na aktuálne témy
Té – my
Už piaty rok jeden štvrtok v mesiaci organizujeme v priestoroch nášho oratória diskusie na rozličné zaujímavé a aktuálne témy. Snažíme sa zameriavať na rôznorodé oblasti od politiky, cez angažovanosť, Cirkev až po životné príbehy a osobné skúsenosti.
Pri vzniku tejto aktivity sme sa riadili štýlom výchovy dona Bosca, aby jeho chlapci boli „dobrí kresťania a statoční občania“. Myslíme si, že obzvlášť v tejto dobe je dôležité zajímať sa o život okolo nás a nezatvárať sa len do svojej „bubliny“, ale aktívne sa angažovať aj mimo kresťanského prostredia. Veríme, že aj tieto diskusie prinášajú našim mladým podnety na zamyslenie a aktivitu aj v iných sférach a komunitách ako je naše oratko.
Na tejto stránke sa nachádza archív jednotlivých diskusií. Nájdete tu informácie, aké boli témy, kto boli hostia a kedy sa diskusie konali. Tiež sa tu budú nachádzať záznamy, ak sú dostupné. Niektoré diskusie sú dostupné aj vo forme podcastov v aplikácii Spotify.
16. 3. 2023
Umelá inteligencia
Technológie sú všade okolo nás a stále viac zasahujú do našich životov. Hovorí sa, že niektoré povolania zaniknú v tej podobe, ako ich poznáme dnes a bude ich za nás vykonávať umelá inteligencia.
Ale ako to naozaj je? Môže nás nahradiť nejaký algoritmus? A mohol by „ovládnuť svet“?
Čo vlastne znamená, keď sa povie umelá inteligencia? Ako to funguje? Naozaj vedia počítače myslieť? Prečo sa viem porozprávať s chatGPT? Aké sú najväčšie výzvy pri používaní umelej inteligencie? Môže to mať nejaké morálne a etické dôsledky?
Hostia:
Jakub Betinský, filozof, venuje sa (aj) etickým otázkam o umelej inteligencii
Boris Vavrik, vedie AI tím zaoberajúci sa využitím umelej inteligencie pri diagnostike kardiovaskulárnych ochorení
Daniela Sitárová – moderátorka
2. 2. 2023
Ako vidieť svet?
Koho by nelákalo cestovanie? Každý chce spoznávať nové krajiny, zažiť dobrodružstvá či ochutnať exotické jedlá. Mnohí si však povedia, že nemajú čas, peniaze alebo že jednoducho majú iné priority.
Ale cestovanie naozaj také nedostupné? Alebo je pre každého? Aké skúsenosti potrebujem mať? Kde ja hranica medzi „bezpečnými“ a „nebezpečnými“ krajinami? Dá sa všade cestovať na vlastnú päsť? Ako a kedy začať? Čo všetko potrebujem na dlhodobejšie vycestovanie?
Hostia:
Martin Navrátil, cestovateľ, zakladateľ cestovnej kancelárie Travelistan
Michal a Lucia Krčméry, manželia, spoločne so svojimi deťmi cestujú po svete
Zuzana Petruľáková – moderátorka
8. 12. 2022
Té—my: Viem prijať LGBTQ+ ľudí?
Žijeme v spoločnosti, ktorá je ozaj rôznorodá. Každý človek je iný, jedinečný v tom, ako vidí svet, v ktorom žijeme. Udalosti posledného obdobia nám však ukázali, že sa stále máme veľa čo učiť. O tom, ako prijímať druhých ľudí, ako tvoriť priestor, v ktorom sa bude cítiť bezpečne každý, ako byť súčasťou Cirkvi, ktorá otvára náruč pre každého. Táto diskusia nemá byť konfrontáciou, ale skôr snahou o priblíženie sa a pochopenie rozličných pohľadov.
Aké to je byť LGBTQ+ človekom na Slovensku? Ako by sme sa mali správať vo vzťahu k LGBTQ+ ľuďom, aby sme nespôsobovali zbytočné zranenia? Akých chýb sa dopúšťame a ako ich vieme napraviť? Čo môžem urobiť ako kresťan? Ako to vidí Cirkev a spoločnosť? Vieme vytvárať priestor na prijatie?
Hostia:
Martin Velič, gej, venuje sa tvorbe filmov a prednáša na vysokej škole
Anežka Karľa, dlhodobo pracuje v neziskovom sektore, aj s LGBTQ+ ľuďmi
Radoslav Šaškovič – moderátor, katolícky kňaz
10. 11. 2022
Ako sa starať o svoje peniaze?
V dnešných dňoch sa často stretávame s tým, že z každej strany počúvame, ako rýchlo rastie inflácia, ako je všetko drahšie či aké nevýhodné sú hypotéky. Vieme sa však starať o naše peniaze? Čo to vlastne je inflácia? Prečo potrebujeme osobný rozpočet? Ako si vypočítame dôchodok? Máme investovať? A do čoho?
Hostia:
Jaroslav Vojčík, finančný analytik pracujúci v banke
Marek Bičkoš, finančný poradca s dlhoročnými skúsenosťami
Matej Babík – moderátor
23. 6. 2022
Je domov samozrejmosť?
Popri tom všetkom, čo prežívame, často zabúdame, ako dobre sa vlastne máme, keď máme čo jesť a máme kde spať. Nie pre všetkých je to také samozrejmé. V našej spoločnosti žije veľa ľudí, ktorí toľko šťastia nemajú a to z rozličných dôvodov. Ľudia bez domova sú často prehliadaní a zabúda sa na nich. Preto sme sa rozhodli priblížiť ich osudy trochu viac.
Aké sú najčastejšie predsudky o ľuďoch bez domova? Je možné, aby sa takíto ľudia zaradili späť do spoločnosti? Ako sa im dá pomôcť? Čo všetko obnáša služba pre ľudí bez domova?
Hostia:
Alexandra Hrnková, študentka sociálnej pedagogiky, ktorá sa ľuďom bez domova začala venovať s komunitou Sant´Egidio v uliciach Bratislavy
Juraj Barát, jeden zo zakladateľov organizácie Depaul Slovensko, v súčasnosti pôsobí na pozícii riaditeľa Diecéznej charity Nitra
Alžbeta Žiaková – moderátorka
12. 5. 2022
Medzináboženský dialóg na Slovensku
Stretne sa kresťan, moslimka a žid… To nie je začiatok vtipu, ale reálne stretnutie, ktoré sa uskutočnilo na Trnávke. Spoločne s našimi hosťami sme sa rozprávali o medzináboženskom dialógu na Slovensku.
Aké sú rozdiely medzi náboženstvami a čo máme spoločné? Ako sa pozeráme na ľudí, ktorí veria „v niečo iné“? Rešpektujeme sa navzájom? Ako vieme nastaviť dialóg? Čo sa môžeme naučiť od iných náboženstiev?
Hostia:
Misha Kapustin, rabín pôsobiaci v Bratislave
Salma Al Henami, moslimka žijúca na Slovensku
Štefan Kormančík, salezián a misijný delegát
Peter Rea – moderátor
10. 3. 2022
Vojna na Ukrajine
Situácia na Ukrajine sa dotýka každého jedného z nás. Málokto si vedel predstaviť, že zažije vojnu v Európe a ešte k tomu v susednom štáte. O tejto vojne sa tiež hovorí, že bude najlepšie informačne pokrytým konfliktom v doterajších dejinách. Niekedy je informácií tak veľa, že sa v nich začíname strácať. Preto sme vám chceli ponúknuť tri aktuálne pohľady na Ukrajinu. V diskusii sme priblížili vojnu očami analytika, ktorý situáciu dlhodobo sleduje, Ukrajinky žijúcej v Ľvove a novinára.
Prečo vojna na Ukrajine začala? Ako ju prežívajú bežní ľudia? Prečo sa nezriadi bezletová zóna nad ukrajinským územím? Sú všetci Rusi zlí? Na tieto a ďalšie otázky hľadali odpovede naši traja hostia.
Hostia:
Viliam Ostatník, analytik v oblasti medzinárodných vzťahov
Marta Pankiv, Ukrajinka žijúca v Ľvove, kde pracuje ako učiteľka
Vladimír Šnídl, novinár z Denníka N, ktorý sa zaoberá dezinformáciami a propagandou
Peter Hornáček – moderátor
10. 2. 2022
Sexuálna výchova – tabu?
Je sexuálna výchova ozaj tabu? Prečo majú niektorí ľudia pocit, že „sex je niečo zlé“? A ako by mala vyzerať sexuálna výchova? Čo povedať deťom, keď sa vypytujú, tak aby sme im neklamali, ale zároveň, aby bola odpoveď primeraná ich veku?
Hostia:
Lívia Halmkan Smiešna z neziskovej organizácie Tlakový hrniec, ktoré sa venuje diskusiám na školách na témy neplánovaného tehotenstva, manželstva a vzťahov a škodlivosti pornografie
Lívia Johanová, psychologička, ktorá sa venuje poradenstvu v oblasti vzťahov
Barbora Lichtmanová – moderátorka
11. 11. 2021
Ako zaujať na sociálnych sieťach?
Sociálne siete majú v dnešnej dobe veľkú moc. Trávime na nich veľa času, obzvlášť počas pandémie nám pomáhali zachovať si aspoň nejaký kontakt so svetom. Ich obsah však môže byť naozaj rôznorodý. Preto sme sa rozhodli pozvať ľudí, ktorí sociálne siete nepoužívajú len na vyplnenie voľného času, ale aj ako zdroj živobitia, aby nám porozprávali trochu viac o tom, ako sa dá zaujať na sociálnych sieťach a čo v dnešnej dobe znamená tvoriť obsah tak, aby upútal ďalších ľudí.
Hostia:
Martin Ondruš, ktorý síce začínal ako yotuber, ale postupne začal tvoriť pre iných, a tak sa z točenia videí a fotenia stala jeho práca
Viktor Nagy, vyštudovaný kuchár, ktorý má na Youtube úspešný kanál o varení a sleduje ho viac ako 55 tisíc odberateľov
Peter Hornáček – moderátor
20. 6. 2021
Život hudobníka v čase korony
Posledné Té—my v školskom roku sa niesli v špeciálnom duchu – od februára 2020 sme sa prvýkrát stretli naživo v našej farskej záhrade a preto sme sa rozhodli, že si pozveme až štyroch výnimočných ľudí.
Rozprávali sme sa o živote hudobníkov (nielen) v čase korony, o tom, čo ich na hudbe baví, prečo sa jej venujú, či ako vyzerá ich príprava na koncert.
Hostia:
Dávid Šmilňák, ktorý spieval v Bratislavskom chlapčenskom zbore
Dávid Janočko, evanjelizátor a raper, ktorý je známy aj pod umeleckým menom Puer Dei
Lucia Bujnová, dirigentka nášho zboru a šansónová speváčka
Paľo Smolka, skvelý „basák“ a člen kapely Zuzany Smatanovej
Martin Fedorko – moderátor
13. 5. 2021
Leto na Slovensku inak!
Dni sa predlžujú, vonku je stále krajšie počasie a mnohí z nás si túžia už konečne obuť túlavé topánky a vydať sa za dobrodružstvom. Niektorí snívajú o dovolenke pri mori, iným sa viac páči predstava vysokohorskej turistiky či jednoducho spoznávania neobjaveného. Hoci sa asi stále nebude dať cestovať tak, ako by sme chceli, aj na Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest, ktoré čakajú na objavenie. Naša krajina ponúka rozličné zážitky, ktoré inde nenájdete.
Ako cestovať bezpečne? Je na Slovensku stále čo objavovať? Kam môžem ísť, ak nechcem utratiť všetky úspory? A čo ak by som chcel ísť na miesta, ktoré nepozná skoro nikto?
Hostia:
Ladislav Cicoň – jeden zo spoluzakladateľov iniciatívy CestaSNP.sk
Daniel Šenkár – moderátor
8. 4. 2021
Potrebuje ťa klíma?
Klimatické zmeny sú pre dnešnú spoločnosť ozaj „horúcou témou“, obrazne, aj doslovne. O klíme sa veľa diskutuje, ale častokrát nevieme, čo to vlastne klimatická zmena je, prečo by sme sa mali zaujímať o životné prostredie a aké následky môže mať, ak sa včas nezastavíme a niečo nezmeníme.
Je klimatická zmena skutočná? Môže niečo zmeniť jednotlivec? Čo s ľuďmi, ktorí tvrdia, že globálne otepľovanie je výmysel?
Hostia:
Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD., meteorológ a klimatológ, vedecký pracovník a profesor na FMFI UK
PhD. Mgr. Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky denníka SME, novinár, spisovateľ a jeden zo signatárov petície #klímaťapotrebuje
Lujza Reová – moderátorka
11. 3. 2021
Čo sa skrýva za novinárskou prácou?
Každý z nás je denne vystavovaný množstvu informácií, často to ani nestíhame sledovať. Niekedy sa nám zdá, že novinári preháňajú alebo naopak, že venujú niektorým témam málo priestoru. Novinárska práca je však omnoho rozmanitejšia a komplikovanejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a obzvlášť v súčasnej dobe.
Rozhodli sme sa, že sa na toto povola pozrieme bližšie. Čo všetko patrí do náplne práce novinára? Musí byť vždy objektívny? Existujú nejaké pravidlá, ktorými sa novinári riadia? Tykajú si s politikmi? Odkiaľ získavajú informácie?
Hostia:
Vladimír Šnídl, novinár z Denníka N, venuje sa dezinformáciám
Daniela Sitárová – moderátorka
11. 2. 2021
Nielen saleziáni chodia na misie
Misie… keď sa povie toto slovo, mnohí z nás si vybavia deti v Afrike a nadšených kňazov, ktorí im nezištne venujú svoj čas. No misie nie sú len v Afrike a nevenujú sa im iba kňazi. Venovať svoj čas pre druhých ľudí z rozličných kultúr je možné naozaj v každom kúte sveta. Človek nemusí byť kňaz alebo zasvätená osoba, aby mohol pomáhať v zahraničí.
Naozaj sú misie iba v rozvojových krajinách? Čo všetko robia misionári? Je to v súčasnosti stále dôležité povolanie? Ako sa ľudia pripravujú na to, keď idú do inej krajiny pomáhať druhým? Bývajú misionári v stanoch alebo chatrčiach?
Hostia:
Benjamín Kosnáč, kňaz venujúci sa anglicky hovoriacej komunite v Bratislave, pôsobil dlhé roky v Detroite medzi americkými Slovákmi
Zuzana Ulman, vyštudovaná lekárka, pôsobí v organizácii STEP-IN v Iraku
Romana Kucejová, vyštudovala misiológiu, bola na misiách v Južnej Amerike a Afrike
Viktor Kucej – moderátor
14. 1. 2021
Zažívame pandémiu duševných porúch?
Aktuálna situácia pre nikoho nie je ľahká. Viac ako inokedy by sme si mali nájsť čas aj na seba a dbať na svoje zdravie, nielen fyzické, ale aj psychické. Práve duševné zdravie je často zľahčované, aj keď človek cíti, že niečo nie je v poriadku, hanbí sa vyhľadať pomoc alebo sa niekomu zveriť so svojím problémom.
Prečo si nevieme priznať, že je toho na nás veľa? Ako vyhľadať pomoc? Prečo sú duševné poruchy ešte stále vnímané ako stigma? Ako sa žije s psychiatrickou diagnózou? Naozaj u psychológa pacienti ležia na gauči?
Hostia:
Marek Madro, psychológ, zakladateľ internetovej poradne IPčko.sk
Alexandra Fádliková, psychoterapeutka venujúca sa poradenstvu
Martin Fedorko, ktorý porozprával o tom, aké to je, žiť s duševnou poruchou
Daniela Sitárová – moderátorka
10. 12. 2020
Vianoce ako ich nepoznáme
Vianoce sú už za rohom, vonku je skoro tma, všade vidíme vianočnú výzdobu a svetielka, v obchodoch hrajú vianočné pesničky… Ale sú Vianoce iba takéto? Myslíme si, že už nás na tomto sviatočnom období nemôže nič prekvapiť?
Spoločne s našimi hosťami sa budeme rozprávať o Vianociach a o rozličných podobách, ktoré môžu mať. Aké to je byť počas Vianoc „v službe“? Alebo ich tráviť bez rodiny a ešte k tomu v inej krajine? A čo tí ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť darčeky?
Hostia:
Stanislav Hurbanič, salezián
Martin Janočko, mladý otec rodiny žijúci vo Fínsku
Karol Vlasák, zamestnanec Slovenskej katolíckej charity
Natália Juráková – moderátorka
12. 11. 2020
Remeslo v 21. storočí
Po dlhšej letnej prestávke sa diskusné večery Té—my opäť vracajú. Aj napriek tomu, že sa nemôžeme stretnúť všetci spolu naživo, pripravujeme pre vás diskusiu v online formáte v spolupráci s Oratkom online.
Čoraz častejšie môžeme v našom okolí stretnúť ľudí, ktorí sa rozhodli, že sa budú venovať „vlastnej výrobe“, rozličným remeslám či záľubám a tak si zarábať na živobytie. Je to však v 21. storočí možné? Má remeslo skutočne zlaté dno? Aké prekážky musí človek prekonať, keď chce začať „žiť z remesla“?
Hostia:
Juraj Maco, vyučený keramikár, vlastní keramickú dielňu
Zuzana Hamarová, umelkyňa, spoluzakladateľka Atelieru tvor.ba
Michal Bažalík, vinár
Matej Babík – moderátor
2. 4. 2020
Slováci v zahraničí …a koronavírus?
Po dlhšej (trochu vynútenej) prestávke sa Té—my vrátili späť. Pripravili sme si pre vás diskusiu so zaujímavými hosťami, tentokrát v trochu odlišnom formáte, keďže nie je možné stretnúť sa naživo. V spolupráci s Oratko online sme všetkých pozvali do Čajovne live, v rámci ktorej sa uskutočnila táto diskusia.
Zaujíma vás, aký je život bežných ľudí v rozličných krajinách počas tohto obdobia? Čo robia Slováci v zahraničí, ktorí sa nemohli alebo nechceli vrátiť? A ak sa vrátili, ako prebiehala cesta na Slovensko? Spoločne sme zistiťovali odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky.
Hostia:
Martina Babíková, terénna pracovníčka v Iraku, pôsobí v organizácii STEP-IN
Lujza Reová, študentka, ktorá sa vrátila zo študijného pobytu v USA
Jozef Peržeľ, salezián študujúci v Taliansku, v Turíne
Martin Žák a Daniela Sitárová – moderátori
13. 2. 2020
Ako budovať lepšie Slovensko?
Parlamentné voľby sú za rohom a je len na nás, koho si zvolíme a kto bude rozhodovať o osude našej krajiny najbližšie 4 roky. Preto sme sa rozhodli pozvať zaujímavých ľudí, ktorí sa dlhodobo venujú rozličným kľúčovým oblastiam, ako napríklad školstvo, zdravotníctvo či ekológia, aby nám pomohli odpovedať na otázky, ako to vlastne s našou krajinou vyzerá a či máme nádej na svetlejšiu budúcnosť.
Čo je to stratifikácia nemocníc? Prečo naše deti doshujú dlhodobo horšie výsledky v testovaniach vedomostí, ako deti z okolitých štátov? Ako by mal vyzerať zákon, ktorý naozaj rieši oblasť ekológie? Aké kroky je potrebné podniknúť, aby sa zmenšili rozdiely medzi jednotlivými regiónmi Slovenska? Môže byť Slovensko „druhé Švajčiarsko“?
Hostia:
Michal Horváth, bývalý učiteľ, lektor pre kariérové poradenstvo a kariérovú výchovu na školách
Zuzana Hamarová, učiteľka
Michal Stanak, bioetik
Boglárka Ivanega, venuje sa spoločensky zodpovednému podnikaniu
Matej Bílik – moderátor
5. 12. 2019
Slovenské príbehy písané cudzincami
Aj napriek tomu, že sa Slovensko na prvý pohľad nemusí javiť ako najatraktívnejšia krajina na život, mnohí cudzinci si ju zamilovali. Niektorí prišli za prácou, niektorí utiekli pred nebezpečenstvom v ich domovských krajinách a iných sem priviala celoživotná láska. Čo však títo naši “zahraniční” majú spoločné je, že na Slovensku sú radi, rozhodne to pre nich nie je čierna diera a zároveň si nesmierne vážia, že tu môžu byť .
Prečo práve Slovensko? Ako sme ich “privítali”? Čo im na Slovensku vyrazilo dych? Zmenili sme sa my Slováci, my Slovensko od doby, keď sa sem nasťahovali a načo si stále nevedia zvyknúť? Toto je len zopár otázok, ktoré sa našich ctených hostí budeme pýtať.
Hostia:
Salma Al Henami, Yemen, momentálne býva v Bratislave, kde aj študuje na bilinguálnom gymnáziu.
Tetiana Maliuchenko, Ukrajina, je na Slovensku už 6.rok a pracuje ako zdravotná sestra na detskom ORL v Bratislave.
Goerge Mercury, z polovice Grék a z polovice Albánec má 24 rokov a študuje na BISLA (Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií).
Marghani Ahmad pochádza zo Sudánu a momentálne sa pripravuje na štúdium v Bratislave.
Martina Babíková – moderátorka
7. 11. 2019
Aký bol November ’89?
Tento rok si budeme pripomínať 30. výročie Nežnej revolúcie a preto sa budeme s našimi hosťami rozprávať práve o tom, aký bol November ´89. Čo ľudia počas týchto novembrových dní prežívali? Mali strach, alebo nádej? Akú zmenu toto „štrnganie kľúčmi na námestiach“ prinieslo? A vidíme tu nejakú paralelu s pochodmi Za slušné Slovensko?
Hostia:
Ján Volko st., študent počas revolúcie
Hana Zemanová, bola počas revolúcie tajomníčkou Mestskej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Bratislave
Filip Vagač, jeden zo študentských lídrov revolúcie
Katarína Morávková – moderátorka
10. 5. 2019
Za hranicami západnej civilizácie
Už teraz sa tešíme na nášho májového hosťa, Pavla Kosnáča. Študoval religionistiku v Bratislave a v Oxforde, precestoval nebezpečné miesta a vojnové zóny po celom svete. Zažil zblízka vojnu proti Islamskému štátu, viackrát bol v Sýrii, Iraku a Kurdistane. Študoval sekty a polomilitantné organizácie na Slovensku aj vo svete. Príde nám porozprávať o tom, ako to tam naozaj vyzerá a či je to, čo vidíme v médiach o konfliktných zónach, naozaj realita.
Hostia:
Pavol Kosnáč
Jaro Varchola – moderátor
4. 4. 2019
Čo je realita? Veda vs. filozofia
Našim štvrtkovým hosťom bude Jaro Varchola, s ktorým sa budeme rozprávať o tom, čo vlastne realita je. Akú úlohu tu zohráva veda a akú filozofia? Môže vo vesmíre riadenom fyzikálnymi zákonmi existovať slobodná vôľa? Dobro a zlo? Či azda môže existovať nekonečne veľa paralelných svetov?
Hostia:
Jaro Varchola, študoval biofyziku a tiež filozofiu vedy, v Košiciach, vo Švajčiarsku a na Oxforde. Založil unikátne stredoškolské vzdelávacie programy, v súčasnosti učí na Univerzite Komenského a venuje sa výskumu vedomia, mozgu a umelej inteligencie.
Cyril Slíž – moderátor
7. 3. 2019
Prečo (ne)pomáhať?
Veľa ľudí začína pomáhať preto, lebo sa cítia zbytoční a chcú robiť niečo prospešné. Ale pomoc nie je efektívna, lebo čakajú, že ich iní budú za to obdivovať. Aké sú paradoxy pomoci? Má finančná pomoc vôbec zmysel? Posielať alebo neposielať oblečenie? A ako sa rozhodovať v rizikových situáciách, kedy síce chceme pomáhať podľa našich predstáv, ale všetko ide inak? No a na záver, aký vplyv na pomoc má politika?
Hostia:
Mária Sliacka, bývalá plavkyňa, odišla z biznisu ako dobrovoľníčka do Kene, odvtedy pracovala pre viaceré mimovládne rozvojové organizácie v krajinách ako Keňa, Južný Sudán, Gruzínsko, Afganistan, Haiti, Bosna a Harcegovina Turecko/Sýria, Ukrajina.
Matej Bojňanský, bývalý hokejista HK Nitra. Dlhodobo žil v Anglicku. Po návrate na Slovensko sa zaujíma o politické dianie a veci verejné. Je členom komisie pre legislatívu, štrukturálne fondy
a spoluprácu s podnikateľskými subjektami v obci Zbehy.
Katarína Morávková – moderátorka
7. 2. 2019
Študovať? A ak áno, tak doma alebo skôr v zahraničí?
Rozmýšľaš ty, alebo chcete vy, rodičia poslať vaše dieťa študovať do zahraničia? Vieš aké máte možnosti, nie len na Slovensku ale aj v zahraničí? Je titul ako titul, alebo je to fakt taký rozdiel? A čo ak ty, respektíve vaše dieťa nemá absolútne záujem o štúdium na akejkoľvek vysokej škole, alebo uvažuje o tzv. „gap year“? Je VŠ fakt taká potrebná?
Príďte s nami diskutovať, ale zároveň si aj vypočuť zaujímavé „životné príbehy“ nielen študentov!
Hostia:
Bálint Lovász, predseda ŠRVŠ SR
Matej Babík, študoval ekonómiu, master vo Švédsku
Nikola Gajdošová, angažovaná mladá žena, Investigatívne centrum Jána Kuciaka
Lucia Krčméryová – moderátorka, lekárka, študovala na LF UK a v KAN
6. 12. 2018
8-čkové roky (1968 – 2018)
Tentokrát budeme spoločne debatovať na tému “8-čkových rokov”. O ktorých rokoch vlastne hovoríme? Prečo boli tieto roky (1918-2018) také významné? Aké významné udalosti sa udiali práve počas týchto „osmičkových rokov“? 100 rokov našej cesty za demokraciou za nami. Kam sme sa posunuli a kde sa na tejto ceste nachádzame práve teraz? Bol rok 2018 prelomový?
Hostia:
Ivan Giač, bývalý riaditeľ Divadla SNP v Martine
Tomáš Klubert, historik ÚPN
Juraj Šeliga, organizátor zhromaždení Za Slušné Slovensko
Gabriela Kajtárová – moderátorka, redaktorka Televíznych novín TV Markíza
1. 11. 2018
Pápež František, moderná cirkev?
Kto je vlastne Jorge Maria Bergolio? A je pápež František naozaj taký progresívny liberál ako ho vykresľujú média? Čomu vďačí za tak dobré renomé aj u neveriacich?
Hostia:
Štefan Turanský, salezián, pôsobil dlhé roky v Ríme, bol provinciálom slovenských saleziánov
Juraj Šust, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa
Michal Žák – moderátor
4. 10. 2018
Komunálne voľby a angažovanosť v komunite
Ak vás zaujíma čo to vlastne znamená komunál, či je jedno volebné obdobie dostatočný čas na zmenu alebo prečo je dôležité zaujímať sa o politiku na miestnej úrovni nenechajte si ujsť našu prvú diskusiu na tému “Komunálne voľby a angažovanosť v komunite”.
Hostia:
Andrej Leitner, kandidát na mestského poslanca v BB
Zuzana Maturkaničová, dlhoročná zamestnankyňa MÚ Ružinov
Peter Turlík, bývalý poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Ružinov
Daniela Sitárová – moderátorka
13. 6. 2018
Ako čeliť bludom konšpiračných teórií a hoaxov?
Pripravuje Soros na Slovensku prevrat? Sme obeťami farmaceutickej mafie a taja nám liek na rakovinu? Spôsobuje povinné očkovanie detskú obrnu a je Zem&Vek dôveryhodný zdroj informácií? Naučme sa odhaľovať konšpiračné teórie už na najbližšej diskusii.
Hostia:
Peter Jančarík, PR agentúra Seesame
Filip Struhárik, novinár z Denníka N
5. 4. 2018
Angažovanosť (aj nás mladých) vo verejnom živote
Naša krajina zažíva najbúrlivejšie obdobie od čias Nežnej revolúcie, ktorú si my pamätáme len z knižiek, ale za to naši rodičia a starí rodičia ju majú živo pred očami ešte dnes. Im sa vtedy podarilo vybojovať veľa. Veľmi veľa. Nám sa tiež toho nepodarilo málo. Avšak možno by sa nám podarilo vybojovať ešte viac. Možno, keby sme v takomto počte išli do ulíc už skôr, keby sme sa zaujímali o dianie v našej krajine skôr, keby sme vyšli z pohodlia našej lenivosti skôr, tak … Avšak, nehádžme (zatiaľ) „flintu do žita”. Nejedny voľby máme pred sebou, nejednu možnosť sa angažovať aj vo veciach verejných máme tiež.
Hostia:
Jana Matejíčková, dlhoročná novinárka, dobrovoľníčka
Matej Bílik, Inštitút pre aktívne občianstvo
Petra Nagyová, angažovaná dobrovoľníčka
Ján Predáč – moderátor
1. 3. 2018
Čo znamená byť ženou/mužom v 20,30,40,50-tke?
V dnešnej dobe sa nám môže zdať, že stereotypy o mužských a ženských (sociálnych roliach) sa začínajú zunovať, prelínať a meniť sa. Ako vnímajú súčasné sociálne role; aké sú v nich rozdiely v porovnaní s “minulosťou”; ako sú tieto role ovplyvnené našimi hodnotami a kúsok osobného príbehu vám prídu porozprávať naši hostia.
Hostia:
Barbora Lichtmanová
Lucia Bujnová
Peter Michalík
Martin Noskovič
Cyril Slíž – moderátor
1. 2. 2018
Trendy dnešnej doby a pohľad kresťana na ne
Sviatok sv. Valentína – tvorcu láskyplného mesiaca február – nikomu nevadí. Halloween alebo tohtoročná piešťanská novinka v podobe Pochodu čertov dvíha adrenalín nejednému kresťanovi/katolíkovi. Reči o tom, že tetovania nosili iba väzni a piercing sa už nenosí, vyznieva tak veľmi staromódne. Mladí majú rôzne pohľady na tieto trendy a Cirkev na(ne)šťastie tiež. Sú tieto “novodobé” trendy symbolom väčšej slobody alebo úpadku? Si viac konzervatívny alebo liberálny? Alebo to nijako neúvisí? A čo má s týmito trendami spoločné fakt, že si veriaci?
Príď sa zapojiť do našej vášnivej, februárovej diskusie a neboj sa prísť aj s tetovaním, alebo keď si počas Haloween-ovej noci vyhral cenu najlepšej smrtky. Poviem ti, že aj jeden z našich hostí má tetovanie a možno bol aj na Pochode čertov. Kto vie.
Hostia:
Zuzana Schusterová
Radovan Rumanovič
Tomáš Steinhubel
Katarína Morávková – moderátorka
2. 11. 2017
Načo nám je župa(n)? : Malá diskusia o veľkých veciach
Kto je to vlastne ten župan ? Voliť, či nevoliť a prečo? Má to pre mňa nejaký zmysel? Čo tým môžem zmeniť? Tieto a mnoho ďalších otázok vybehne nejednému na myseľ v súvislosti s nadchádzajúcimi župnými voľbami. Prídu nám na ne zodpovedať viaceré osobnosti z našich oratkovských kruhov.
Hostia:
Tibor Reimer, kňaz – salezián
Martin Lančarič, podnikateľ
Ondrej Székely, učiteľ, dobrovoľník
Anička Lacková, študentka KAN