Celý rok rastieme spolu!

(K)rok s Trnávkou

V roku 2020 sme sa rozhodli zrušiť animátorské duchovné obnovy… Týmito slovami začal náš vedúci oratka Stano plánovanie v novom školskom roku 2020/21. Ale samozrejme, hneď pokračoval ďalej a predstavil niečo nové, čo nás bude sprevádzať celým školským rokom.

Počas trochu netradičného leta sme zistili, že sa veľmi radi stretávame, bez ohľadu na to, do akého stretka patríme, či do oratka chodíme dlho, alebo sme sa tu ocitli len prednedávnom, či sme začínajúci animátori, alebo už skúsení. Preto sa vždy v prvý piatok v mesiaci koná spoločné stretnutie pre všetkých, ktorí majú chuť a čas. Počas roka sa chceme zamerať na rozličné oblasti života a spoločne ich zlepšiť. Samozrejme, nemôže chýbať zábava a dobrá atmosféra, to jedonucho k životu v oratku patrí.

Aktuálna situácia nám neumožňuje, aby sme sa osobne stretli na mládežke a v čajovni, ponúkame však online alternatívu. Na tejto stránke nájdete všetky materiály a podklady k okruhom jednotlivých mesiacov.

Ako inšpirácie pre jednotlivé stretnutia slúži kniha Minimalizmus (Ako zmysluplne žiť) od Joshuu Millburna a Ryana Nicodemusa.

December 2020

Vzťahy a. k. a. S kým trávim čas?

V decembri sme sa bližšie pozreli na tému vzťahov. Tentokrát sme sa mohli stretnúť naživo na sv. omši, preto sa celý program odohrával počas mládežky. Prišli medzi nás manželi Baginovci z poradenského centra Family Garden a porozprávali nám o tom, ako žiť zdravé vzťahy. V druhej časti sme sa spoločne pozreli na to, ako Biblia hovorí o mužoch a ženách. Celá téma bola nahrávaná a vysielala sa naživo na našom Youtube. V ľavej časti nájdete nahrávku, doplňujúce materiály a denníček na samostatnú prácu.

Aby ste sa ľahšie zorientovali v nahrávke, ponúkame konkrétnu minutáž:
00:09 – začiatok svätej omše
5:20 – rozhovor (nielen) o vzťahoch s manželmi Baginovcami
58:00 – mladí teológ Žaky o tom, ako vidí muža a ženu Biblia

November 2020

Zdravý životný štýl a. k. a. Ako žijem?

Ďalšou oblasťou, o ktorej sme sa rozprávali a ktorá je jednou zo základných častí nášho života, bola téma zdravia. V rozhovore s viacerými hosťami sme sa rozprávali o práci zdravotníkov (aj) počas celoplošného testovania, o tom, ako žiť zdravo, ale aj o zdravom duchovnom živote a dobrých návyhoch. Celá téma bola nahrávaná a vysielala sa naživo na Facebooku Oratka online. V ľavej časti nájdete nahrávku, doplňujúce materiály, denníček na samostatnú prácu a podklady pre SŠ a VŠ stretká o tejto téme.

Aby ste sa ľahšie zorientovali v nahrávke, ponúkame konkrétnu minutáž:
09:30 – z prvej ruky z celoplošného testovania a nielen u nás od Papy a Lucky
25:30 – zdravý duchovný život v podaní Cyra
36:30 – mladí teológovia Žaky a Saška o čnostiach

 

Október 2020

Spokojnosť a. k. a. Prečo sa mám meniť?

Prvá téma, o ktorej sme sa rozprávali, slúžila na uvedenie do celého roka. Spoločne sme sa zamýšľali nad tým, prečo sa vlastne meniť, čo nás v živote brzdí a ako sa dá nejaká zmena začať. Celá téma bola nahrávaná a vysielala sa naživo na Facebooku Oratka online. V ľavej časti nájdete nahrávku, denníček na samostatnú prácu a podklady pre SŠ a VŠ stretká o tejto téme.

Aby ste sa ľahšie zorientovali v nahrávke, ponúkame konkrétnu minutáž:
14:30 – začiatok, privítanie a „o čo ide?“ – minimalizmus na celý rok
19:00 – BOHaTÝ mladík – komentované čítanie
27:00 – Načo sa meniť?
32:00 – Dosť bolo teórie, tu je zopár príbehov
37:00 – Kotvy? Čo nás brzdí? (Danka)
39:00 – Kto to má ľahšie?
43:00 – Etika prvej osoby (mladý teológ Maťo Žák)
51:00 – Obrátenia v don Boscovom živote (Vilo Riško, sdb)
1:02:00 – Predstavenie dizajnu (Veronika Volková)

Chceš nás podporiť?

Systém dlhodobého darcovstva na Trnávke.